Zadania Ośrodka

Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia w Toruniu powstał w roku 2001 z wydzielenia ze struktury Wojewódzkiego Ośrodka Lecznictwa Psychiatrycznego (obecnie część Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu).

Przez lata z małego dwuoddziałowego szpitala i jednej poradni przekształciliśmy się w ośrodek o czterech oddziałach całodobowych, dwóch poradniach oraz oddziale dziennym. W roku 2004 powstał pierwszy w kraju i jak dotąd jedyny oddział terapii krótkoterminowej osób uzależnionych od substancji psychoaktywnych, w którym zastosowano model terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach. Terapia taka stosowana jest tylko w kilku krajach Europy i świata. Ponadto od początku naszej samodzielności funkcjonują całodobowy oddział dla osób uzależnionych od alkoholu i oddział dla narkomanów. W poradniach leczymy osoby dorosłe i młodzież (od 13 roku życia) oraz udzielamy także fachowej pomocy osobom współuzależnionym, ofiarom i sprawcom przemocy.

Wysoką jakość usług medycznych świadczonych przez Ośrodek gwarantuje wszechstronność programów terapeutycznych oraz wykwalifikowana i doświadczona kadra. Przyświeca nam zasada, że cały wysiłek lekarzy, terapeutów i programów terapeutycznych musi być dostosowany do indywidualnych potrzeb pacjenta, który znajduje się często w niezwykle trudnej i skomplikowanej sytuacji życiowej.

Przez cały czas naszej działalności modernizujemy i rozwijamy bazę Ośrodka. Dzisiaj dysponujemy, wszechstronną, wysokiej jakości ofertą terapeutyczną realizowaną w czterech oddziałach o łącznej liczbie stu dwudziestu pięciu łóżek, oddziale dziennym (do 20 miejsc) i dwóch poradniach (dla osób uzależnionych od alkoholu i uzależnionych od substancji psychoaktywnych), a wysoko wykwalifikowana kadra gotowa jest na przyjęcie pacjentów.

Przez cały czas myślimy też o przyszłości i dalszym rozwoju, dostrzegamy nowe zagrożenia związane z uzależnieniami behawioralnymi i chcemy wychodzić naprzeciw potrzebom z nimi związanymi.

 

Wojewódzki Ośrodek Terapii Uzależnień i Współuzależnienia jest utworzony w celu:

  1. udzielania świadczeń zdrowotnych w zakresie opieki psychiatrycznej dla osób uzależnionych i ich rodzin w trzech formach:
    • całodobowej (oddziały szpitalne),
    • pośredniej (oddziały dzienne),
    • ambulatoryjnej;
  2. wprowadzania nowych form terapii i rehabilitacji osób uzależnionych;
  3. udzielania pomocy psychoterapeutycznej ofiarom przemocy;
  4. analizowania stanu zdrowia i potrzeb zdrowotnych ludności w zakresie odwykowej opieki zdrowotnej;
  5. prowadzenia działalności konsultacyjnej oraz orzeczniczej dla sektora opieki zdrowotnej oraz innych służb;
  6. nadzoru merytorycznego nad zakładami lecznictwa odwykowego na terenie Województwa Kujawsko-Pomorskiego;
  7. profilaktyki i promocji zdrowia;
  8. współpracy z placówkami zajmującymi się rozwiązywaniem problemów alkoholowych.

Ponadto WOTUiW realizuje zadania:

  1. wynikające z wojewódzkiego programu ochrony zdrowia psychicznego oraz wojewódzkiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i zapobiegania narkomanii;
  2. wynikające z gminnych programów rozwiązywania problemów alkoholowych
    i zapobiegania narkomanii.

 

Informacje

Rejestr zmian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>